Ambitie & ondergang boek van Marc Boone over Pieter Lanchals en de geldhonger van de Bourgondische vorsten

Marc Boone – Ambitie & ondergang

Marc Boone Ambitie & ondergang recensie en informatie boek over Pieter Lanchals en de geldhonger van de Bourgondische vorsten. Op 23 september 2025 verschijnt bij Uitgeverij Sterck & De Vreese, het geschiedenisboek van de Vlaamse historicus Marc Boone. Hier lees je informatie over de inhoud van het boek, de auteur en over de uitgave.

Marc Boone Ambitie & ondergang recensie

Als er in de media een boekbespreking, review of recensie verschijnt van Ambitie en ondergang, Pieter Lanchals en de geldhonger van de Bourgondische vorsten, geschreven door de Vlaamse historicus Marc Boone, dan besteden we er op deze pagina aandacht aan.

Marc Boone Ambitie & ondergang

Ambitie & ondergang

Pieter Lanchals en de geldhonger van de Bourgondische vorsten

  • Auteur: Marc Boone (België)
  • Soort boek: Bourgondische geschiedenis
  • Uitgever: Uitgeverij Sterck & De Vreese
  • Verschijnt: 23 september 2025
  • Omvang: 400 pagina’s
  • Uitgave: gebonden boek
  • Prijs: € 44,90
  • Boek bestellen bij: Boekenwereld / Bol / Libris

Flaptekst van het boek over Pieter Lanchals en de geldhonger van de Bourgondische vorsten

Brugge, Grote Markt, 22 maart 1488. Pieter Lanchals, topambtenaar van de Bourgondische vorst Maximiliaan van Oostenrijk, wordt onthoofd. Deze executie betekent een eindpunt in de strijd van de onderdanen tegen het machtsspel van de vorst en zijn onverzadigbare financiële honger.

Pieter Lanchals klimt snel op de sociale ladder. Van loopjongen die het geld naar de troepen brengt tot de man die mee het financieel beleid bepaalt. Via zijn activiteiten komt Lanchals niet alleen in contact met vorsten, prelaten en hoge edellieden maar ook met de grote Italiaanse bankiershuizen en de milieus van kunstenaars en ambachtslieden. Het bij momenten brutale optreden van Pieter Lanchals toont de keerzijde van dit succesverhaal. Vooral de Vlaamse, Hollandse en Zeeuwse onderdanen betalen letterlijk een zeer hoge prijs voor de uitbouw van een ‘centrale’ staat.

Dankzij de lange lijn van adellijke afstammelingen van Pieter Lanchals is zijn uitgebreide privé-archief bewaard. Het boek is gebaseerd op deze primaire bronnen die nooit eerder zo uitgebreid werden bestudeerd. Professor Marc Boone slaagde erin om de kleine financiële raderen en de grote geldstromen in kaart te brengen. 

Marc Boone is geboren op 19 november 1955 in Gent. Hij was van 1999 tot 2021 hoogleraar middeleeuwse geschiedenis aan de Universiteit Gent. Hij is nu onder andere verbonden aan de onderzoeksgroepen City and Society of the Low Countries en het Henri-Pirenne Instituut voor Middeleeuwse geschiedenis van de Universiteit Gent. Marc Boone heeft in de loop van de tijd diverse geschiedenisboeken geschreven.

Bijpassende boeken