Amsterdam, bijna gesloopt
Het verhaal van de wederopbouw van de binnenstad
- Auteur: Walther Schoonenberg (Nederland)
- Soortboek: Amsterdamse geschiedenis, architectuurboek
- Uitgever: Prometheus
- Verschijnt: 27 februari 2026
- Omvang: 320 pagina’s
- Uitgave: paperback
- Prijs; € 27,50
- Bestelmogelijkheden boek >
Walther Schoonenberg Amsterdam, bijna gesloopt recensies
Als er in de media een boekbespreking, review of recensie verschijnt van Amsterdam, bijna gesloopt, Het verhaal van de wederopbouw van de binnenstad, geschreven door Walther Schoonenberg, dan besteden we er op deze pagina aandacht aan.
Flaptekst boek over de wederopbouw van de Amsterdamse binnenstad
Wie door het centrum van Amsterdam loopt, kan zich geen voorstelling maken van hoe de stad er een halve eeuw geleden bij lag. Verkrotte huizen, vaak in stutten, gaten in de gevelwand en panden waarvan alleen de onderste verdieping nog overeind stond bepaalden het beeld. Bijna niemand wilde nog in de binnenstad wonen. De gemeente maakte voor verschillende wijken grootschalige afbraakplannen en veel bewoners trokken weg naar de nieuwbouwwijken of randgemeenten buiten Amsterdam.
Amsterdam, bijna gesloopt vertelt het verhaal van de miraculeuze redding en opmerkelijke wederopbouw van de Amsterdamse binnenstad. Bewoners begonnen zich steeds meer te verzetten. Provo’s, actievoerders in de buurten en monumentenzorgers sloten een verbond en wisten met hun acties de gemeentelijke plannen 180 graden om te buigen. Mede aan de hand van bijzonder beeldmateriaal, zoals kaarten en foto’s van stadsgezichten vóór en na restauratie, is dit in beeld gebracht. Uiteindelijk werd de binnenstad zelfs een van de meest gewilde woonlocaties in ons land.
Walther Schoonenberg is in 1957 geboren in Amsterdam. Hij studeerde kunst- en architectuurgeschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam. Hij heeft veel artikelen geschreven over Amsterdam en zijn monumenten en is al meer dan een kwarteeuw verbonden aan de Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad (VVAB). Daarnaast heeft hij zich actief ingezet voor het behoud van belangrijke monumenten in de hoofdstad.
