De man die de wereld wilde zien
- Auteur: Morten Strøksnes (Noorwegen)
- Soort boek: biografische non-fictie
- Origineel: Lumholtz gjenferd (2022)
- Nederlandse vertaling: Paula Stevens, Det Rijven
- Uitgever: Meridiaan Uitgevers
- Verschijnt: 18 september 2025
- Omvang: 928 pagina’s
- Uitgave: paperback / ebook
- Prijs: € 49,99 / € 24,99
- Boek bestellen bij: Bol / Libris
Morten Strøksnes De man die de wereld wilde zien recensie
- “Een krankzinnig verhaal! Het lezen van Morten A. Strøksnes’ nieuwe boek over de Noorse ontdekkingsreiziger Carl Lumholtz is in veel opzichten alsof je in een ouderwets jongensboek zit.” (Verdens Gang, ∗∗∗∗∗)
- “De afwisseling tussen archiefstudies en actuele updates, tussen Lumholtz’ reizen en Strøksnes’ reflecties, geeft een diepgaand historisch perspectief, van de koloniale tijd tot het eind van de 19e eeuw en de verwoestende gevolgen van de globalisering vandaag de dag. (…) De originele en reflecterende benadering van Strøksnes maakt van De man die de wereld wilde zien een ander soort leeservaring.” (Klassekampen)
- “Strøksnes’ magnum opus over de vergeten avonturier Carl Lumholtz is een biografie, encyclopedie en reisverslag in één boek. (…) Een zeer leerzame leeservaring en een zeer actuele reflectie met veel interessante perspectieven op het heden.” (Weekendavisen)
Flaptekst van het boek van Morten Strøksnes over ontdekkingsreiziger Carl Lumholtz
Het verhaal over de Noorse ontdekkingsreiziger Carl Lumholtz verhaal is amper bekend, hoewel hij in zijn eigen tijd befaamd was om zijn expedities naar Australië, Mexico en Borneo (Kalimantan). Bij leven kreeg Lumholtz vele onderscheidingen en werd in één adem genoemd met collega-verkenners als Amundsen en Nansen, Stanley en Livingstone.
Morten A. Strøksnes wil met dit ambitieuze en unieke boek, waaraan hij twintig jaar aan heeft gewerkt, Lumholtz uit de vergetelheid halen. Hij zocht naar diens nalatenschap in archieven, bibliotheken en musea over de hele wereld, en reisde hem zo’n 150 jaar later na naar Australië, Mexico en Kalimantan – een paar keer met gevaar voor eigen leven. Die expedities vormen de ruggengraat van het boek, maar Strøksnes verweeft ze met belangrijke thema’s als kolonialisme, racisme, vernietiging van de natuur, en culturele diversiteit, omdat dit boek beslist ook over ons nú, in deze tijd, moest gaan, vond Strøksnes.
Vandaag de dag komt de wereld waarin Lumholtz werd geboren ons vreemd voor. Tijdens diens leven echter, stapte men de moderne tijd in. In dit spanningsveld tussen het vreemde en het vertrouwde heeft Strøksnes uitzonderlijk rijke materie aangeboord. Zijn reizen gaan vergezeld van uitgebreid, baanbrekend onderzoek in archieven over de hele wereld, niet in de laatste plaats in de Verenigde Staten, waar Lumholtz dertig jaar lang zijn uitvalsbasis had.
Strøksnes onthult niet alleen Lumholtz’ leven en tijd in al zijn pracht, wreedheid en geweld; hij gebruikt diens tijdperk ook als een donkere weerspiegeling van de onze – en al haar crises.
Morten A. Strøksnes (is geboren op 30 november 1965 in Kirkenes. Hij is een Noorse intellectueel, historicus, journalist, fotograaf en schrijver. Hij heeft negen veelgeprezen en -bekroonde boeken gepubliceerd. Zijn prijswinnende boek Haaienkoorts (∗∗∗∗∗) betekende een internationale doorbraak. De man die de wereld wilde zien is een project van vele jaren geweest. Strøksnes woont tegenwoordig in Lillehammer.