William Heinesen Noatun recensie

William Heinesen Noatun recensie

Noatun

  • Auteur: William Heinesen (Faeröer)
  • Soort boek: Faeröerse roman
  • Origineel: Noatun (1938)
  • Duitse vertaling: Inga Meincke, Verena Stössinger
  • Uitgever: Guggolz Verlag
  • Verschijnt: 26 augustus 2025
  • Omvang: 380 pagina’s
  • Uitgave: gebonden boek
  • Prijs: € 26,00
  • Boek bestellen bij: Amazon / Bol

William Heinesen Noatun recensie

Als er in de media een boekbespreking, review of recensie verschijnt van Noatun, de roman over Faeröer van schrijver en kunstenaar William Heinesen, dan besteden we er op deze pagina aandacht aan.

Flaptekst van de Faeröerse roman uit 1938 van William Heinesen

“Aus der Bucht wandern endlose Schaumschwaden das Tal hinauf, als ein weißes Flatterband zeichnet sich das in die Luft gepresste Flusswasser oben über dem Pass gegen den dunklen Morgenhimmel ab.” (William Heinesen)

Den Kampf mit den Elementen und den gesellschaftlichen wie politischen Widerständen schildert William Heinesen mit herber Schönheit und wortkarger Tiefgründigkeit. Die Sprache ist ganz nah an der mythischen Natur und an den Menschen, von der Geburt über das Leben und Überleben bis zum Tod. Durch Inga Meinckes und Verena Stössingers hellhörige Übersetzung braust der Wind, schmirgelt, schnarcht und brodelt die Brandung. Hoffnung, Solidarität und Hartnäckigkeit drücken dem Roman ihren Stempel auf und führen die Bewohner Noatuns aus der archaischen Vergangenheit in eine verheißungsvolle Zukunft.

William Heinesen is geboren op 15 januari 1900 geboren in de Faeröerse hoofdstad Tórshavn als zoon van een rijke koopman en reder en een moeder van Deense afkomst. Ook hij zou in Kopenhagen een opleiding tot koopman volgen, maar keerde terug naar zijn geboortestad als journalist en dichter, waar hij in het familiebedrijf werkte – en schreef. Zijn eerste gedichten verschenen in 1921, kort daarna gevolgd door nog drie dichtbundels, alvorens hij zich op proza richtte. Heinesen publiceerde zeven romans, die in vele talen werden vertaald, en vanaf de jaren vijftig ook korte verhalen. Ook schiep hij als beeldend kunstenaar een omvangrijk oeuvre van aquarellen, muurschilderingen, karikaturen en papierknipsels, die zelfs op Faeröerse postzegels terechtkwamen. In 1965 ontving Heinesen de Literatuurprijs van de Noordse Raad voor zijn roman Det gode Håb, in het Engels vertaald als The Good Hope en in 1980 de Deense Prijs van de Kritiek. Hij overleed op 12 maart 1990 in zijn geboortestad Tórshavn en werd 91 jaar oud.

Bijpassende boeken en informatie